Więcej zdrowia na Wielkanoc
KRYSTYNA POGOŃ • dawno temu • 2 komentarzeWielkanoc to święta obfitujące w potrawy niezbyt przyjazne dla naszego organizmu. Dowiedz się co zmienić na stole świątecznym aby był zdrowszy.
Wielkanoc to święta, w które na naszych stołach dominują potrawy ciężkie, tłuste i niezbyt zdrowe. Przecież oprócz jajek króluje żurek na kiełbasie, szynki, boczki i rolady często z tłustymi sosami, które zajadamy ciastami — od kruchego mazurka z toną masła i kajmaku po pełne kremów przekładańce. Nic więc dziwnego, że takie święta długo odchorowujemy — bo choć od dwudniowego obżarstwa raczej nie przytyjemy to nasz żołądek i wątroba z całą pewnością nie będą nam wdzięczne.
Można jednak świąteczny jadłospis przygotować w znacznie lżejszej wersji, co wcale nie oznacza mniej smacznej. Oto kilka przykładów:
1. Majonez zamień na jogurt naturalny - wiele dań takich jak sałatka jarzynowa czy sos chrzanowy wcale nie ucierpi jeżeli połowę majonezu zastąpimy jogurtem naturalnym — za to prawie o połowę zredukujemy kaloryczność i tłustość takiej potrawy. Nie warto jednak zupełnie rezygnować z majonezu — ten naturalny, przygotowany na bazie żółtek i oleju rzepakowego jest źródłem cennych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych.
2. Pamiętaj o warzywach - zadbaj o to aby na świątecznym stole jedynym zielonym elementem nie był bukszpan do dekoracji. Do świątecznego śniadania przygotuj nie tylko mięsa, chrzan i sałatki majonezowe, ale dodaj także świeże wiosenne warzywa — jak ogórki, rzodkiewki, sałaty i kiełki.
3. Zamień szynkę i kiełbasę na domowe pieczenie - nawet najlepszej jakości szynka nie jest dla nas szczególnie korzystnym produktem — nie dość, że przeważnie jest dość tłusta to sposób przygotowania wędlin powoduje, że zawierają cały szereg związków rakotwórczych i negatywnie wpływających na funkcjonowanie wątroby. Dlatego też warto żeby na świątecznym stole zamiast obfitości gotowych wyrobów wędliniarskich zagościły ich domowe odpowiedniki — pasztet (jak wykonać pasztet fit dowiecie się z przepisu poniżej) i pieczenie. Nie muszą to być potrawy nudne — korzystając z bogactwa ziół i dodatków klasyczny schab czy pierś z indyka możemy przygotować na kilkanaście sposobów.
4. Przygotuj ciasto w wersji fit - tradycyjne kremowe ciasta zastąp sernikiem, ciastem jogurtowym lub tartą z owocami. Do tego przygotuj sałatkę owocową. W świątecznym jadłospisie warto zachować babkę drożdżową — takie ciasto to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Zastąp jednak połowę cukru rodzynkami — ciasto będzie równie słodkie i jednocześnie zdrowsze. Wszystkie świąteczne ciasta możesz przygotować w wersji bezcukrowej — zastępując zwykły cukier spożywczy ksylitolem (ten naturalny słodzik nadaje się równie dobrze do pieczenia jak zwykły cukier, ma dużo mniej kalorii i nie podnosi stężenia glukozy we krwi).
Stosując się do tych kilku rad odchudzisz swoje święta o połowę, na dodatek masz szansę obyć się bez problemów trawiennych i bólu wątroby. Z uczuciem lekkości możesz wybrać się na spacer — oby tylko pogoda była naprawdę wiosenna.
Mój przepis na świąteczny pasztet:
— 2 piersi z kurczaka
— 500 g wątróbki z kurczaka
— 3 jajka
— 2 marchewki
- ½ selera
— 1 pietruszka
— 1 duża cebula
— 2 łyżki mielonego siemienia lnianego (zastępuje dodatek tłuszczu stosowany w tradycyjnych pasztetach)
— przyprawy: imbir, ziele angielskie, pieprz, sól potasowa
Mięso i warzywa oczyszczam i gotuję razem z przyprawami, wątróbkę gotuję w osobnym garnku. Ugotowane składniki blenduję razem (można też zmielić maszynką do mięsa), dodaję jajka i siemię lniane i doprawiam (to jest najtrudniejsze zadanie — bo masy z surowymi jajkami nie powinno się kosztować). Przekładam do foremki (świetnie sprawdzają się jednorazowe, aluminiowe formy) i zapiekam w piekarniku (około 40 minut w 175 st.C) - aż wierzch będzie lekko brązowy. Pasztet najlepiej kroić ostudzony na następny dzień.
Smacznego i Wesołych Świąt!
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze